Fezové nálepky, známé jako “fezovky”, jsou zajímavou sběratelskou oblastí zaměřenou na barevné etikety lepené na krabice s fezy. Fezy, tradiční pokrývky hlavy spojené s islámem, se původně vyráběly v severní Africe a na území České republiky se dostaly na počátku 19. století.
Ve Strakonicích dnes funguje „Klub sběratelů fezových nálepek“ (KSFN), který sdružuje nadšence sbírající tyto etikety.
Krabice s fezy bývaly zdobené barevným papírem a na víku měly pestrobarevnou etiketu s motivy odpovídajícími vkusu orientálních spotřebitelů. Barva obalu i etiketa musely odpovídat kvalitě výrobku a vkusu zákazníků, kteří často vybírali zboží podle obrázků na etiketách, protože byli konzervativní a často negramotní. Motivy se proto opakovaly po mnoho let.
Nálepky měly různé velikosti a tvary, nejběžnější byly obdélníkové o rozměrech přibližně 250 x 100 mm. Krabice byly také opatřovány menšími nálepkami, tzv. “bokovkami” a “sultánkami”, označujícími obchodníka, dovozce, výrobce, velikost a odstín barvy fezů.
Sběratelství fezovek zahrnuje hledání starých etiket, jejich katalogizaci a studium historie výroby a exportu fezů v České republice. Díky nadšencům, jako byl Václav Kopecký, zaměstnanec FEZKO Strakonice, který v roce 1960 shromáždil a popsal první katalog s přibližně 400 různými etiketami, je dnes známo přes 1250 druhů a typů fezovek. Tato sběratelská oblast tak přispívá k uchování důležité části českého textilního průmyslu a kulturní historie.

(fezová nálepka F-18c)